Palandöken Cağ Kebap
Kadayıf Dolması


Tel kadayıf, Tel Kadayıf Standardı’nda elenmiş buğday ununa, içme suyu katılması ile hazırlanan hamurun, tekniğine uygun olarak dökülüp pişirilmesi veya yufka haline getirilip kesilmesi ve gerektiğinde kızartılması suretiyle elde edilen bir yarı mamüldür, şeklinde tanımlanmaktadır.

Tel kadayıf, Anonymous (1986)’a göre “un ve suyla hazırlanıp özel kalıplardan ince şeritler halinde dökülerek sıcak saçta kurutulmuş hamur ve bununla yapılan tatlı” şeklinde tarif edilmektedir. Anonymous (2000)’de Türklerin unlu mamülleri çok sevdikleri dolayısıyla her mutfağın malzeme açısından zengin olduğu, bu malzemelerden birinin de kadayıf ve baklava tepsileri olduğu belirtilmektedir.

Aynı kaynakta Selçuklu ve Anadolu Beylikleri zamanında imaretler ve aşhanelerde verilen yemekler listesinde kadayıfın da bulunduğu, Prof. Ünver “Berayı Hassa” adındaki mutfak defterlerindeki kayıtlardan Sultanın tercihleri arasında kadayıfın bulunduğu nakletmektedir. Bu bilgilerden kadayıfın tarihçesinin çok eskilere dayandığı anlaşılmaktadır.

Tel kadayıfın Erzurum’da “kadayıf dolması” olarak bilinen çeşidi ise içi cevizli olarak sarılıp yumurtaya bulanarak tavada kızartılıp sonra şerbetlenerek tüketilmektedir.

Erzurum’da kadayıf denince, akla ilk olarak Ramazan ayı gelmektedir. Kadayıf dolmasız bir iftar düşünülemez. Ramazan ayı boyunca hemen hemen her iftarın tatlısı kadayıf dolmasıdır. İftar vakti yaklaşınca Erzurum ev hanımları iftar hazırlıklarına girişirler. Bir taraftan et yemekleri, bir taraftan çorbalar, bir taraftan da kadayıf dolması hazırlanır. İftarda kadayıf dolmasının olduğunu gören erkekler ve misafirler, hemen hemen her gün yedikleri halde yine de heyecanla iftar vaktini beklerler.

(Kaynak : Prof. Dr. Songül Çakmakçı, Yrd. Doç. Dr. Ferid Aydın Atatürk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü / ERZURUM)

van palandöken kadayıf dolması

palandöken çağ kebap vanvan palandöken çağ kebap video galeri
van palandöken çağ kebap
Kadayıf Dolması
Alo Paket Servisimiz

palandöken cağ kebağ facebookpalandöken çağ kebağ online dergi

Copyright © 2015 Palandöken Cağ Kebap
İpekyolu Üzeri Eski Kedili Kavşağı No : 3 İpekyolu / Van
Telefon : 0432 217 00 15

Palandöken Çağ Kebap Facebook
palandöken çağ kebap Twitter
palandöken çağ kebap youtube
palandöken çağ kebap google pluse